Drukuj

Warunek dla Air Products&Chemicals

    Air Products&Chemicals może przejąć ACP Europe i Eurocylinder, ale pod pewnymi warunkami.
    Dzięki nim nie zwiększą się ceny np. napojów gazowanych dla konsumentów.
    To pierwsza decyzja warunkowa UOKiK w tym roku.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod pewnymi warunkami zgodził się na transakcję przejęcia przez Air Products&Chemicals spółek: ACP Europe i Eurocylinder. Pierwsza z przejmowanych firm produkuje i wprowadza do obrotu m.in. ciekły dwutlenek węgla dla browarów, przedsiębiorstw wytwarzających napoje gazowane i mrożonki. Grupa kapitałowa Air Products ma pięć zakładów produkcyjnych w Polsce. Eurocylinder sprzedaje gazy techniczne w cylindrach do branży HoReCa (hotele, restauracje, catering, kawiarnie).

Oceniłem, że gdyby ta transakcja została zrealizowana bez żadnych warunków, to zagroziłaby konkurencji. Nie mogłem się na to zgodzić, ponieważ ucierpiałyby firmy, które potrzebują ciekłego CO2 i konsumenci. Gdy ktoś ma duży udział w rynku, to mógłby podnosić ceny. W efekcie dla odbiorców podrożałby ciekły dwutlenek węgla, a dla konsumentów napoje gazowane – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. - W rękach Air Products mogłaby się znaleźć ponad połowa rynku produkcji i wprowadzania do obrotu ciekłego CO2. To znacznie więcej niż udział największego konkurenta tej firmy. Miałaby też znacznie wyższe moce produkcyjne – dodaje Niechciał. W związku z tym niezbędne było nałożenie na uczestników koncentracji warunków, które gwarantują, że nie wystąpią takie negatywne skutki. Poniżej opisujemy najważniejsze warunki:

1. W terminie wyznaczonym przez prezesa Urzędu w decyzji Air Products sprzeda aktywa produkcyjne, które umożliwią produkcję CO2 w ilościach nie mniejszych niż 76 650 ton. Dzięki temu siła rynkowa tej firmy nie będzie zagrażać konkurencji. Aktywa produkcyjne musi kupić niezależny inwestor, spoza grupy Air Products. Ostatecznie zaakceptuje go prezes UOKiK. Nie dotyczy to najstarszej linii produkcyjnej we Włocławku, chyba że zostanie unowocześniona. Prezes Urzędu może zmienić ten warunek poprzez zwolnienie Air Products z obowiązku sprzedaży aktywów produkcyjnych, jeżeli jakiś niezależny od Air Products przedsiębiorca rozpocznie w Polsce budowę nowej instalacji do produkcji minimum 153 tys. ton CO2 rocznie. 

2. Air Products zaproponuje polskim odbiorcom hurtowym przedłużenie umów. Nie będzie też odmawiać sprzedaży ciekłego CO2 bez obiektywnego uzasadnienia.

3. Nie będzie stosowała dla polskich odbiorców hurtowych cen wyższych niż maksymalna, ustalona według specjalnego wzoru. W efekcie, w czasie realizacji warunku, ceny nie wzrosną.

Wszystkie warunki, które nałożyliśmy na Air Products&Chemicals, opisane są w decyzji.

Kalendarium:

  • Wniosek – wpłynął w lutym 2018 r. Dotyczył przejęcia ACP Europe i Eurocylinder przez Air Products&Chemicals.
  • Drugi etap – marzec 2018 r.
    Prezes UOKiK przeanalizował wniosek i skierował sprawę do tzw. drugiego etapu, ponieważ wymagała głębszej analizy i badania rynku. Urząd zapytał wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność na rynku produkcji ciekłego CO2 i suchego lodu o wielkość produkcji, sprzedaży i importu, posiadanych instalacji produkcyjnych, mocy wytwórczych i stopnia ich wykorzystania.
  • Zastrzeżenia – listopad 2018 r.
    Odpowiedzi konkurentów i wyniki analizy rynku pokazały, że koncentracja mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Przede wszystkim w rękach Air Products mogłaby się znaleźć ponad połowa rynku produkcji i wprowadzania do obrotu dwutlenku węgla. Spółka mogłaby mieć znacznie większy udział od swojego największego konkurenta. Co więcej ta przewaga mogłaby w najbliższych latach rosnąć ze względu na uruchomienie nowej instalacji. W efekcie transakcja mogłaby spowodować wzrost cen ciekłego dwutlenku węgla. Z tych powodów prezes UOKiK skierował zastrzeżenia do uczestników tej koncentracji. W odpowiedzi przedstawili oni warunki, po spełnieniu których mogłaby ona dojść do skutku. Urząd je zaakceptował.
  • Decyzja warunkowa UOKiK - luty 2019 r.
 
 
Źródło: Strona UOKiK

Odsłony: 1884